Saigonas. Miestas ir maistas

2015-05-17 Autorius Dainius Komentuoti
Skaityti toliau »

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 4.7/5 (3 votes cast)

Gooooood mooorning Vietnam!
… norėjau nusipirkti tokią maikutę, bet pabūgau padvelkti negerais prisiminimais ir šovinistiniu hamburgeriu. Nors vietiniai sako, kad pikto ant amerikiečių nelaiko, bet pykti ir prisiminti – juk skirtingi dalykai.
Taigi – Vietnamas, tiksliau – tik jo dalis – Ho Chi Minh city (dar žinomas kaip Saigonas), nes pasakyti, kad mačiau Vietnamą dar būtų toli gražu ne teisybė. Tačiau pajausti šiek tiek gyvenimo pulso, kvapų ir vaizdų, jau teko gana nemažai.
Jeigu pabandyti apibūdinti keliais žodžiais:
- afygieno dydžio miestas (iš lietuvių perspektyvos), berods 7,5 mln. gyventojų… ir nėra metro (nors matomai neseniai susisgribo, kad reikia tokio, pradėjo statyti, pirmą liniją žadėjo atidaryti 2017, bet truputį nukėlė – iki 2020);
- labai įvairus maistas – tiek skonių, tiek kokybės prasme, aišku neatsiejamas nuo kvapų, jų kultūros.
- bazinių sanitarinių normų trūkumas
- žiaurus trafikas :) ir didžioji dauguma – su motoroleriais. Saugaus eismo stereotipai sprogsta į šipulius, kai pamatai ryte tuos 7.5 mln. (+ dar turbūt kokie 3 mln. iš apylinkių) ryte važiuojančius  į darbą.
- mandagūs, geranoriški ir paslaugūs žmonės

ir dabar apie viską šiek tiek detaliau:

- Ho Chi Minh city… visgi senasis pavadinimas yra Saigonas. Ho Chi Minh’iu pervadino savo didžiai mylimo komuniagos prezidento garbei (jo toks ir vardas buvo). Pačiam teko matyti, kaip priešais vyriausybės rūmus atidengė naują skulptūrą su jo atvaizdu, ir kokia afygiena fiesta buvo, su operom (iš žodžių girdėjau, kad jo garbei sukurtų), krūva pasirodymų, būriais policijos ir t.t. Na, žodžiu labai mylimas.
Miestas nėra labai išvaizdus, yra keli gražesni pastatai (ne tik mano supratimu, bet ir tokio portalo kaip TripAdvisor), bet ir tie patys daugumoj pastatyti prancūzų tuo metu, kai jie buvo kolonizavę Vietnamą (ar bent pietinę jo dalį). Yra keli dangoraižiai, bet kai pažiūri žemyn nuo jų stogo, tai atrodo, kad aplink vien degtukų dėžučių primėtyta, tiksliau – prispausta taip, kad daugiau nei vienas degtukas į tarpus netilptų. Reklamų daugiau nei Lenkijoj, visų namų apatiniai aukštai skirti vienokiam ar kitokiam verslui… Verslūs žmonės vienok. Tarp kitko – tai, berods, antra greičiausiai auganti ekonomika Azijoje.


Vaizdelis šiaip labai kontrastiškas – pagrindinės gatvės ir parkai išlaižyti iki negalėjimo… mačiau kaip žmonės atsitūpę “piktžoles” iš vejos su žirklėm karpo, visur lengvai peraugę (pagal miesto dydį) bonsai, visokių formų krūmai, gėlės, fontanai ir t.t. … ir, palaipsniui pereinant prie maisto, nes tai neatsiejama nuo jų gatvių ir bendro vaizdo, vos tik išėjus iš parko į eilinę gatvę, gali pamatyti tokių vaizdų (tikra istorija neperdedant!) kaip kažkas ant šaligatvio skuta žuvį, pribėgęs šuo ant viso to pakelia koją, o šalia sėdėdami ant to pačio šaligatvio, ant mažų kėdučių (vos ne ant žemės) jau laukia maisto išalkę vietiniai. Ir čia ne kokie valkatos, o normaliai apsirengę žmonės, matomai pakeliui į darbą ar namo, tiesa sakant – pilnos gatvės tokių “restoranėlių” ir pilna valgančių. Vien pažiūrėti užtenka, kad vidurius susuktų, tokios egzotikos valgyt dar nedrįsau. O jie kažkaip nekvaršina sau galvos visokiom vakarietiškom išmonėm apie sanitarines salygas, švarą, tvarką, panašu, kad tuo pačiu ir skonį bei kvapą… nes kas lieka – pila viską ant to pačio šaligatvio/gatvės, o jei neišpila, tai sudeda į “indaplovę”, plastikinį bliūdą, kur indus užpila vandeniu, praskalauja visus kartu su indų plovikliu, ir vistiek išpila ant šaligatvio :D … dabar pridėkit maždaug +35 laipsnius karščio ir drėgmės ir šiek tiek nutuoksit dalį bendro vaizdo :)
… na bet ok, užtenka varyt, nėra čia taip blogai, tiksliau tai – visai ir netgi dar kaip neblogai :) ką aprašiau aukščiau – tai čia jau visiškas low-level, tik tiek, kad jų pilni šaligatviai. Sekantis lygis, toks tarpinis, kur valgyti jau reikia ne kvailumo, bet gal tik šiek tiek drąsos – tai tokios knaipės išklotos plytelėm, su metaliniais stalais, vis dar pakankamai egzotiškos vietos. O toliau – jau visai kas kita – yra aukštesnio/aukšto lygio restoranėliai, su visa aptarnavimo kultūra, tvarka, paslaugumu… ir patiekalais :) O šitie – irgi labai įvairūs, pvz.:
- pradedant nuo tokių šaltų užkandžių, kai suneša krūvas visokių nematytų žolių, daržovių, vaisių ir jūros gėrybių – tada imi visko po truputį, vynioji į kokią didesnę žolę arba ryžių popierių, mirkai į kažkurį iš kelių padažų (šiaip geriau užklausti vietinio, kuris kuriai kombinacijai tinka geriau :D), kandi ir mėgaujiesi…
- baigiant visokiais karštais troškiniais, kepsniais, patiekalais iš belekokios mėsos (valgo viską – nuo jūros gėrybių iki jautienos). Tame tarpe paragavom ir krevečių, austrių, krabų ir varlių :D … visai nieko, kaip vištiena, tik daug mažų kaulų, reikia juos apčiulpti :)
O specifika, ką verta atskirai paminėti, tai yra sriuba. Sriubų karalienė – Pha bo (berods taip tariama, kaip rašoma – tiksliai nepamenu)  – tai sriuba dideliam dubeny, su visokiom žolėm ir smulkiau pjaustyta jautiena. Panašu į jautienos sultinį. Valgo jie su pagaliukais dešinėje rankoje (kabina tirščius), o skystį srebia su šaukštu kairėje… čia mano dešiniam pusrutuliui buvo brain-fakas ir po kelių bandymų pasidaviau – suvalgiau pirmiau tirščius, o po to iškabinau sriubą su šaukštu… aišku čia mane ir išdūrė – vietiniai tai skystį vėliau paliko, sako “čia per daug vandens” :D


Žodžiu, sriuba pas juos visur ir visada, viską gali mirkyt, su viskuo valgyt. Jei ne Pha bo, tai šiaip belekoks sultinys, vos ne atneša karšto vandens dubenį su makaronais, ir žolių krūva – tai prisiskabai kokių nori lapų ir meti sau į sriubą… visai neblogai primena rūgštynių sriubą kažkiek :)
Žodžiu, maistas čia labai skanus, įvairus ir geras, liesas ir manau sveikas. Turbūt todėl ir stambių žmonių per pora savaičių sutikau vos kelis. Tik tas mano būdas, jau matyt, sugadintas… po kelių dienų su vietnamiečių virtuve, gamta pašaukė prie picos ir barbekiu kepsnių :)

(bus tęsinys)

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 4.7/5 (3 votes cast)
Saigonas. Miestas ir maistas, 4.7 out of 5 based on 3 ratings

Parašykite atsiliepimą

Connect with Facebook