Osmanų Stambulas

2015-09-23 Autorius egle Komentuoti
Skaityti toliau »

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)

Būna taip kartais, ne visiems gal, bet būna. Perskaitai knygą ar pažiūri filmą ir užkabina kažkaip, laikinai įtraukia. Ir užgimsta noras viską savom akim pamatyti. Kelionė į Stambulą draugėms taip ir gimė, linksmai vakarojant prie vyno, pusiau juokais nuspręsta – varom. Vynas greit išgaravo, o vat sprendimas – ne. Taip išeina, kad reikalas tikras. Kelionės tikslas – XVa. osmaniškasis Stambulas. Na, ir visi kiti tradiciniai šio miesto dalykai.
Per tris dienas ten galima daug pamatyti. Nors miestas milijoninis, bet senamiestis toks visai kompaktiškas, pėščiomis apeinamas nesunkiai. Pirmieji įspūdžiai mus pakėlė lygiai 6 val.ryto. Kadangi pačiam senamiesty (Sultanahmete) gyvenom, tai labai garsiai ir aiškiai viską patyrėm. Taip, tai muedzinai maldoms kvietė. Turbūt atspėjot. Jums gal tai jau įprastas dalykas, bet mumi, poilsinių kelionių musulmoniškuose kraštuose nepraktikuojančioms, tai buvo naujas patyrimas. Antrą naktį iš trijų tik dvi akimirkai pramerkė akį, o trečią naktį jau nie viena neprabudo.
Jei jau osmaniškai, tai ir pradedam kelionę, kaip priklauso – nuo Topkapi rūmų – sultono rezidencijos. Va ten mums buvo laabai įdomu. Nors nieko autentiško suleimaniško ir hiuremiško ten nebelikę, nes didelis gaisras, įvykęs jau po jų mirties, ten daug ką siuniokojo. Atstatymo darbai vyko valdant Muradui III ir jo motinai Nurbanu. Tai daugiausiai apie juos ten ir yra. Bet tikrai labai įdomu buvo pamatyti haremą, divaną, autentiškus sultonų rūbus, karūnas, papuošalus ir pan. Ir šiaip graži architektūra bei aplinka.

Toliau lankom Hagia Sofia, buvusį bizntiškąjį soborą, vėliau, osmanams užkariavus Konstantinopolį, paverstą mečete, dabar jau tik muziejų. Krikščionybė ir islamas viename, derinys įdomus ir įspūdingas viduje, išorėje toks bjaurokas kratinys: lipdė pristatinėjo kas tik netingėjo ir ką norėjo. Bet gi  kupolo dydis vis tik  įspūdingas kaip VIa. statybai. Visai šalia Bazilikos rezervuaras, kurs nėra labai jau vertas apsilankymo ir stovėjimo eilėje prie bilietų. Čia mes visos trys taip nusprendėm. Na, bet perskaičius D.Brown’o Inferno, labai magėjo tai pamatyti. Jau buvom beeinančios link Mėlynosios mečetės, kai užgiedojo muedzinai. Hagia Sofia kviečia, Mėlynoji atsiliepia – Sultanachmeto aikštėj tai buvo įspūdinga. Pamaldos prasideda, lankytojai neleidžiami.  Ok, kaip tik valanda pietums. Maistas Turkijoj yra cool, tikrai, ko nepasakyčiau apie jų kavą. Nors buvom tvirtai pasiryžusios kelionėje gerti tik ją, po  pirmo karto užsisakinėjom tik italiano. Nedaug to pasiryžimo ir tebuvo, matyt:)  Toliau lankome Stambulo simbolį – sultono Achmeto mečetę, visiems žinomą kaip Mėlynoji. Taip pavadinta dėl interjere vyraujančios melsvos spalvos.  Irgi įspūdinga ir dydžiu, ir viskuo kitu. Lankytojams skirta tik nedidelė dalis, atitverta tvorele nuo maldų vietos. Grindys klotos kilimais, kaip visose mečetėse turbūt. Einant vidun reikia nusiauti batus ir vietiniams, ir turistams. Tad ten vyrauja toks nemalonus prakaituotų kojinių kvapas. Labai logiškas tuomet man atrodo musulmonų paprotys plautis kojas prieš pamaladas, tam prie mečetės įrengos specialios prausyklos. Nors Riustemo pašos mačetėj, esančioj visai šalia prieskonių turgaus, to nebuvo. Turbūt dėl žymiai mažesnio turistų srauto. Bet gi tačiau labai rekomenduoju čia ateiti, nes juk prieskonių turguj vistiek lankysitės, o ji čia prie jo visai prilipus. Kiek teko skaityti, tai viena gražiausių mažųjų mečečių Stambule. O kas buvo Riustemas tai arba žinote, arba paskaitykit internete:) Na, o visai šalia Mėlynosios mečetės yra Ibrahimo pašos rūmai ( čia, kaip ir su Riustemu, arba žinot, arba skaitot ) bei Hiurem pirtys.

Prieskonių turgus buvo toks, kaip ir tikėjausi, grožis akims ir uoslei. Tačiau jų pardavimo stilius tai man koktus iki negalėjimo, dėl to ilgai ten klaidžioti negalėčiau. O beje prieskonius, arbatą ir kitus pribumbasus pirkom pas tą, kuris visai nelindo į akį. Tas, matyt, labiau supranta vakariečius, o gal ir nė velnio jam tai nerūpi ir nieko jis nesupranta:))  Tas jų where are you from? mane realiai pykindavo, o jei jau rusiškai pradėdavo kalbint, tai iš vis akmeniniu veidu praeidavau pro šalį. Nors vertinant patį Stambulą, tikėjausi labiau įkyraus prekiavimo, bet tikrai ne visi taip daro. Kai kur net kainos fiksuotos ir nieko nenusiderėsi. Aišku Grand Bazare tai juodai lenda į akį visi, bet ten ir yra kvailų turistų melžimo meka. Beje, makaronus kabina jie žiauriai primityviai, kas dar labiau atgrasu. Mums kažkaip buvo įdomu, kur apsiperka vietiniai, ir paskutinę dieną (šeštadienį) netikėtai ir užėjom tokią vietelę. Tai gali žiūrinėti ten kiek nori, nors valandą stovėti vietoj, nieks nekreips dėmesio. Kai ko nors nori paklaust, imi ir paklausi. Ten ir pigiau, tik asortimentas gal kiek kitoks.

Mimar Sinan – genialus turkų architektas sukūrė daug įspūdingų statinių XVa. Stambule ir už jo ribų. Tarnavo trims sultonams (Suleimanui Didžiajam, jo sūnui Selimui I bei anūkui Muradui III) ir vykdė jų užsakymus. Kadangi buvo ilgaamžis (mirė 98 metus eidamas), tai daug ką nuveikė.  Taip jau išėjo, kad jam teko gyventi imperijai išgyvenant aukso amžių, tad sultonai leido šiam genijui pasireikšti architektūros srity. Sinaną galima būtų lyginti su Bruneleskiu ar Mikelandželu. Pagrindiniai ir labiausiai žinomi jo darbai – mečetės. Suleimaniją du kartus bandėm aplankyti, bet kažkaip nesėkmingai. Tai Suleimano Didžiojo mečetės kompleksas su visais to meto priedais: mokykla, vargšų prieglauda, šeimos kapaviete ir t.t. Pimąsyk papuolėm ant maldų pradžios, tai matėm tik kiemą, kuris irgi, beje, paliko gerą įspūdį. Laukti 2 val. buvo gaila, nes maršrute tokių pertraukų nebuvo numatyta:)) O ir sultonų kapavietės uždarytos buvo. Kitą dieną bandėm vėl, bet išvis pavėlavom. Likom nematę interjero:(. Tačiau tą dieną užbaigėm tinkamai – tradicinis hamamas su masažu. Jei norėsit tokios patirties, rekomenduoju šitą (nepermokėsit ir liksit patenkinti) : http://www.agahamami.com

Dar viena būtina atrakcija Stambule – kruizas Bosforu. Mes rinkomės visos dienos kruizą, tiksliau tai ne šiaip kruizas, o toks maršrutas, pakeliui sustojant keturiuose miesteliuose, o penktajame praleidžiant tris valandas, kol keltas plauks atgal tuo pačiu maršrutu. Tai galima sakyti, jog ir Azijoj buvom, nes Bosforas skiria du žemynus. Visa info čia:  http://en.sehirhatlari.com.tr/en/timetable/full-bosphorus-cruise-362.html. Eminolu pakrantėj kruizų siūlytojai jums neduos praeiti, kviesdami pirkti paslaugą iš jų. Nekreipkite dėmesio ir eikit iki pat Galata tilto, ten rasit Sehir Hatlari ofisą. Čia jums pilnas kruizas kainuos apie 9-10 Eur ir visą kanalą praplauksit. O jei manęs nepaklausisyt ir užkibsit ant privatininkų – mokėsit mažiausiai 30 Eur už 2 val., na, gal dar kokio pigaus vyno įpils. Jums rinktis.

Po šios patirties visus kviečiu keliauti į Stambulą, įspūdžius užgeriant šviežiomis granatų sultimis:) Bon voyage!

Foto reportažas:

Stambulas, 2014
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Osmanų Stambulas, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Parašykite atsiliepimą

Connect with Facebook